info@academyit.net 02144284207

ایجکس چیست

 

مزیت‌های Ajax
  • Callback: به‌وسیله Ajax امکان ارسال درخواست به سرور و یا دریافت از سرور به منظور بازیابی یا ذخیره داده بدون ارسال کل صفحه به سرور وجود دارد. عدم ارسال کل اطلاعات فرم به سرور، استفاده از پهنای باند را به حداقل می‌رساند و در نتیجه عملیات سریع‌تر انجام می‌شود. بدیهی است که این کار باعث افزایش کارایی شبکه در سایت‌ها و مناطقی با پهنای باند محدود خواهد شد. هم‌چنین با به‌کارگیری Callback‌ها دیگر نیازی به پردازش تمام عناصر فرم نخواهد بود و ارسال اطلاعات ضروری به جای کل اطلاعات، پردازش‌های سرور را نیز کاهش می‌دهد.
  • Making Asynchronous Calls (ایجاد فراخوانی‌های غیرهم‍زمان): استفاده از Ajax امکان برقراری تماس‌های غیرهم‌زمان با سرور را فراهم می‌کند و در نتیجه مرورگر کاربر بدون صبر برای دریافت کل اطلاعات، می‌تواند فعالیت جدیدی را انجام دهد.
  • User friendly (کاربر پسند): بدیهی است عدم لود مجدد صفحه و در نتیجه عدم پرش صفحه یا نمایش صفحه سفید در هنگام refresh  و افزایش محسوس سرعت نمایش اطلاعات، حس خوب تجربه کاربری (Ux) را افزایش خواهد داد.
  • Increased Speed (افزایش سرعت): اصلی‌ترین هدف Ajax افزایش سرعت، کارایی و قابلیت استفاده (Usability) وب سایت است. از بارزترین نمونه‌های کاربردی Ajax، می‌توان به رتبه‌دهی کاربران به یک فیلم، برنامه، محصول یا هر سرویس ارائه شده دیگر و ذخیره این اطلاعات در پایگاه داده سایت بدون نیاز به صبر برای لود مجدد صفحه اشاره کرد.
 
روش عملکرد Ajax
 
Callbackهای Ajax با ایجاد شی XMLHttpRequest در جاوااسکریپت Client Side انجام می‌شود. شی XMLHttpRequest به صورت مستقیم می‌تواند برای فراخوانی شی‌های Server Side مانند صفحه‌ها یا وب سرویس‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.
کلمه غیرهم‌زمان (Asynchronous) در نام Ajax به معنای انجام چند رویداد به صورت مستقل از یکدیگر است. در صورت ایجاد یک Callback از طرف client، نیازی به صبر برای دریافت پاسخ نیست و کاربر در زمان پردازش درخواست می‌تواند به استفاده از وب سایت ادامه دهد. همان‌طور که بیان شد Ajax تکنولوژی نیست اما از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌کند:
- Html و  Css جهت نمایش محتوا
- Document Object Model) Dom): برای نمایش پویا و برقراری ارتباط کاربر با اطلاعات نمایش داده شده
- جاوااسکریپت و XMLHttpRequest به منظور فراهم کردن روشی برای تبادل اطلاعات غیر هم‌زمان بین مرورگر و سرور در جهت جلوگیری از لود‌های مجدد کل صفحه
پیشرفت‌های Ajax

می‌دانیم که Ajax از ترکیب جاوااسکریپت و XML تشکیل می‌شود. جاوااسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی Client Side و XML زبان نشانه‌گذاری برای نمایش محتوا است. JavaScript Object Notation) JSON) نیز یک زبان نشانه‌گذاری دیگر برای تعریف داده می‌باشد که استفاده از آن به همراه  JavaScript بسیار ساده‌تر از XML است. امروزه وب سرویس‌های JSON در Ajax جایگزین XML شده‌اند.
یکی دیگر از پیشرفت‌های Ajax استفاده از jQuery  برای نوشتن ساده‌تر کدهای جاوااسکریپت در جهت هدایت و اعمال تغییرات در صفحه و Callbackهای غیرهم‌زمان Ajax است.
ابزارهای کنترل اضافه شده به‌وسیله مایکروسافت به Visual Studio، کار برنامه‌نویسان وب که از زبان ASP.net استفاده می‌کنند را بسیار راحت‌تر کرده است.
 
در کجای برنامه باید از Ajax استفاده کرد؟

در هر جایی از برنامه که میزان اطلاعات پردازشی برای بازیابی یا ذخیره، کم باشد باید از Ajax استفاده کرد. به عنوان نمونه‌ برای کاربرد Ajax می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • بررسی اعتبار فرم (Data Validation)
  • تغییر اطلاعات در drop down listها بر اساس یک وروردی دیگر. (مانند انتخاب کشور و پر شدن اسم شهرهای آن در drop down list)
       
 
  • بازیابی یا ذخیره متغیرهای session در سرور بر اساس سلیقه کاربر مثل عرض، ارتفاع یا موقعیت یک شی. (تنظیم عرض باعث ایجاد Callback در سرور برای تنظیم مقدار جدید عرض می‌شود. در این روش در  refresh بعدی صفحه، سرور عرض شی را بر اساس متغیر session تنظیم خواهد کرد؛ در غیر این صورت عرض شی به مقدار پیش فرض خود بازخواهد گشت.)
  • فراهم شدن امکان خاص و با ارزش پرشدن اتوماتیک text boxها بر مبنای حرف‌های ورودی کاربر. (کاربر قسمتی از حروف یک کلمه را تایپ می‌کند و لیستی از کلمه‌هایی که با آن کاراکترها شروع می‌شوند در پایین box نمایش داده خواهند شد. برای این کار یک Callback به سرور برای select مقادیری که با حروف وارد شده شروع می‌شوند، فرستاده می‌شود.)
 
مطلب‌های مرتبط
 

تکنولوژی‌های طراحی سایت را بیشتر بشناسیم جاوااسکریپت چیست؟ Css چیست؟  آموزش ویدئویی Html  آموزش ویدئویی Css آموزش ویدئویی بهینه‌سازی وب سایت (SEO) آموزش ویدئویی رایگان افزونه‌های Google Chrome  آموزش ویدئویی نرم‌افزار Brackets  مراحل طراحی وب سایت  آموزش ویدئویی WordPress  آموزش ویدئویی رایگان افزایش سرعت لود وب سایت  آموزش ویدئویی رایگان کنترل پنل Direct Admin
 

 


 

امیدوارم مواردی که توی این مقاله مورد بررسی قرار دادیم تونسته باشه به شما دوست عزیزم کمک کنه که در طراحی وب سایت یک قدم جلوتر برید و کارهایی بهتر و حرفه ای تری رو انجام بدید و اما اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری طراحی سایت هستید و در این رابطه نیاز به آموزش دارید میتونید با مطالبی که در صفحه آموزش طراحی سایت نوشتیم مسیر درستی رو انتخاب کنید و با یادگیری موارد مختلف به یک طراح سایت حرفه ای تبدیل بشید ، با استفاده از آموزش طراحی سایت حرفه ای آکادمی آی تی میتونید به صورت ویدئویی و کاملا کاربردی از صفر آموزش طراحی سایت رو آغاز کنید و قدم به قدم  به یک طراح سایت حرفه ای تبدیل بشد و خودتون رو برای ورود به بازار کار آکاده کنید .

 

هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است ...

ارسال نظر