ورود به سایت

لوگو آکادمی آی تی
info[at]academyit.net 026-34252294 09126492189

لاراول چیست ؟

لاراول یک فریمورک قدرتمند هست که برای اپلیکیشن وب PHP طراحی شده. اون به شما اجازه میده کدهاتون رو ماژولار کرده و طوری ساختار بدید که تمیزتر و راحت تر برای خواندن و درک کردن بشوند. 


قابلیت های لاراول :

حالا ما درباره ی بعضی از قابلیت های برجسته ی این فریمورک که باعث میشه از بقیه متمایز بشه, صحبت می کنیم :

 

laravel

 

پکیج ها : پکیج های کوچکی وجود دارند که شما میتونید برای افزودن یک قابلیت عملیاتی جدید به اپلیکیشن وب اضافه کنید. علاوه بر این باعث میشه در وقت و هزینه ی شما صرفه جویی بشه. 

 

بارگذاری خودکار کلاس ها (Class Autoloading) : این به اپلیکیشن شما اجازه میده کامپوننت های مناسب, در زمان درست بارگذاری بشوند و باری از دوش توسعه دهندگان بردارد.

 

View Composer : قطعاتی از کد وجود دارند که میتونند بعد از بارگذاری View اجرا شوند.

 

The Eloquent ORM : این ORM یکی از پیشرفته ترین پیاده سازی های PHP ActiveRecord موجود هست. به شما این اجازه رو میده که محدودیت ها رو در تمام زوایای اطلاعات ایجاد کنید. این باعث میشه کنترل کاملی روی اطلاعات به همراه دسترسی ساده ی ActiveRecord داشته باشید. با استفاده از این قابلیت کمتر نیاز میشه بصورت مستقیم از دستورات SQL استفاده کنید.

 

منطق اپلیکیشن : این رو میتونید توسط کنترلرها یا بصورت مستقیم در تعریف مسیرها (Routes) انجام بدید.

 

مسیریابی معکوس : به شما اجازه میده لینک هایی به مسیرهای نام گذاری شده بدهید. بعد از تعریف این لینک ها کافیه از اسامی مسیرها استفاده کنید و لاراول بطور خودکار URI درست رو قرار میده. این باعث میشه اگر بخواهید بعدا مسیرها رو عوض کنید لاراول بصورت خودکار آپدیت لینک های مرتبط رو انجام بده.

 

کنترلرهای Restful : یک راه اختیاری برای جداسازی منطق درخواست GET و POST هست. در یک مثال login شما دو اکشن بنام ()get_login و ()post_login دارید که اکشن get وظیفه نمایش فرم و اکشن post وظیفه ی دریافت اطلاعات ارسالی, اعتبارسنجی و ارسال نتیجه رو برعهده داره.

 

نصب و راه اندازی لاراول

 

نیازمندی ها

  • Apache یا سایر وب سرورهای سازگار (من معمولا از Xampp بعنوان وب سرور در ویندوز استفاده میکنم).
  • ورژن 5.6 php (آخرین نسخه لاراول ورژن 7 به بعد php را نیاز دارد).
  • کتابخانه ی Mycrypt برای مسائل امنیتی. این کتابخانه بصورت پیشفرض نصب می شود اما اگر مشکلی در پیدا کردنش دارید در فولدر vendor دنبال اون برگردید.

 

نصب

برای نصب این فریمورک بهتره از composer استفاده می کنیم. composer یک مدیر برای وابستگی های پروژه ی شماست. تمام کتابخانه ها و ابزارهایی که در پروژه استفاده می کنید رو مدیریت میکنه, اگر آپدیتی براشون موجود باشه ارتقائش میده و میتونید با استفاده ازش پکیج یا فریمورک یا ابزاری رو اضافه یا حذف کنید.

برای نصب composer از طریق این لینک دانلودش کنید.

بعد از اتمام دانلود و نصب composer با استفاده از دستور زیر پروژه خام لاراول رو دانلود و نصب می کنیم : (این دستور رو میتونید در فولدر htdocs بزنید)

 

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog "5.4.*"

 

با استفاده از این دستور پروژه خام لاراول شما در فولدر blog اون پوشه ای که دستور رو زدید, ایجاد میشه.

بعد از نصب لاراول مرورگر رو باز کرده به آدرس localhost/blog/public رفته و صفحه خوش آمدگویی لاراول رو مشاهده کنید.

 

پیکربندی سرور

لاراول از کدهای شما محافظت میکنه و فقط فایل هایی که ضروری هستند رو در مسیر اصلی وب سرور public قرار میده. همچنین از دسترسی های غیرمجاز جلوگیری میکنه تا مانع حملات هکرها بشه.

 

پیکربندی پروژه

تمام تنظیمات پیکربندی پروژه در مسیر config قرار گرفته. تنظیمات اپلیکیشن, دیتابیس, پلاگین های مختلف رو میتونید از این طریق تغییر بدید. 

 

نکات کلیدی

اینجا چند نکته کلیدی هست که لازمه بیان کنیم :

مدل ها : مدل ها قلب اپلیکیشن شما هستند. این عموما شامل منطق بیزینسی میشه. مدل ها بطور کلی شامل فعل و انفعالات دیتابیس, عملیات I/O و تعامل با وب سرور هست.

کتابخانه ها : کتابخانه ها کلاس هایی هستند که فقط مخصوص اپلیکیشن شما نیستند. برای مثال یک کتابخانه که میتونه اطلاعات دیتابیس شما رو به گراف ها تبدیل کنه و نمایش بده. ساخت کتابخانه ها بسیار سادست. برای مثل ما یک فایل ShowMess.php ساختیم با محتوای زیر و اون رو در فولدر library قرار دادیم.

 


 

حالا میتونیم ShowMess::write رو (که یک متن رو با استفاده از کتابخانه نمایش میده) در هرجایی از اپلیکیشن صدا بزنیم. 

با استفاده از قابلیت Laravel Auto loading استفاده از مدل و کتابخانه بسیار سادست.

 

دوستان و همراهان عزیز :
در حال تهیه کامل ترین دوره آموزش ویدیویی فریم ورک لاراول به زبان فارسی هستیم و به زودی این دوره برای کاربران محترم وب سایت آکادمی آی تی در دسترس خواهد بود .