info@academyit.net 02144284207
  1. صفحه نخست
  2. مقالات
  3. راهکارهای برنامه‌نویس شدن

راهکارهای برنامه‌نویس شدن

برنامه‌نویسی یکی از شغل‌های جذاب دنیاست ولی درعین‌حال نیازمند تمرکز و صرف انرژی فراوان است. برنامه نویسی به دلیل ویژگی‌هایی مانند عدم نیاز به حضور فیزیکی در محلی خاص، امکان استفاده مجدد از کدهای قبلاً نوشته‌شده و امکان کسب درآمد مناسب جدای از اجرای هر پروژه، جزو شغل‌های محبوب تلقی می‌شود. در این میان، یکی از مشکلاتی که بسیاری از علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی را درگیر خود کرده است، نداشتن نقشه راه روشن و دقیق در مورد چگونگی شروع به یادگیری برنامه‌نویسی است. در این مقاله، قصد داریم که تا حد زیادی، ابهاماتی که در زمینه شروع به برنامه‌نویسی پیش روی شما قرار دارد را برطرف سازیم. با ما همراه باشید.

 

راهکارهای برنامه‌نویس شدن

 

اولین گام: تعیین هدف

برای شروع کار، ابتدا باید هدف خود از برنامه‌نویسی را بدانید. آیا آنچه به دنبال آن هستید در برنامه‌نویسی وجود دارد و یا در شغل‌های مشابه دیگری مانند طراح واسط کاربر یا توسعه‌دهنده نرم‌افزار و یا طراح معماری نرم‌افزار یافت می‌شود. برنامه‌نویسی، یکی از پایه‌ای‌ترین گام‌ها در ایجاد یک نرم‌افزار است و نیازمند دقت، هوش، تمرکز، میل به یادگیری همیشگی و پیشروی با فنّاوری روز خواهد بود. بنابراین اگر این روحیه‌ها را ندارید، بهتر است ابتدا آن‌ها را در خود ایجاد کنید.

 

 

گام دوم: تعیین محیط برنامه‌نویسی

  در این گام، شما باید مشخص کنید که در چه محیطی قصد توسعه نرم‌افزار را دارید؟ محیط تلفن‌های همراه هوشمند، تحت وب، تحت ویندوز و یا مستقل از پلتفرم، جزو اصلی‌ترین محیط‌های برنامه‌نویسی هستند. هریک از این محیط‌ها نیز، زبان برنامه‌نویسی مخصوص به خود را می‌طلبند و لازم است که شما با آن‌ها آشنا باشید.

 

 

گام سوم: انتخاب زبان برنامه‌نویسی

معمولاً لازم است برای پیشرفت، بین 3 الی 5 زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید. اما نگران نباشید! این کار به پیچیدگی یادگرفتن چندین زبان صحبت کردن (انگلیسی، چینی، عربی و یا آلمانی) نیست! وقتی‌که یک زبان برنامه‌نویسی را به‌درستی یاد گرفتید، آموزش دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی چندان سخت به نظر نمی‌آید. دلیل این امر این است که شاکله منطقی و توالی برنامه‌نویسی در ذهن شما جا افتاده است و تنها لازم است که در زبان‌های جدید دیگر، به دنبال آن‌ها بگردید. مثلاً برای توسعه تحت وب، زبان‌هایی مانند HTML، CSS، جاوا اسکریپت و PHP، به همراه زبان مدیریت پایگاه داده SQL ضروری و لازم هستند.

 

راهکارهای برنامه‌نویس شدن

 

گام چهارم: مشاهده نمونه کدها و سپس تمرین

سعی کنید که حتماً نمونه کدهایی را در حوزه‌های کاری مربوط به خود مشاهده کنید و یا حداقل الگوریتم اجرای آن را به‌درستی درک نمایید. دیدن کدهای فراوان، به شما کمک خواهد کرد که ساختار یک برنامه را در ذهن خود مجسم کنید و از آن برای کارهای آینده خود استفاده نمایید. این نمونه کدها در اینترنت بسیار زیادند. البته این نکته را بدانید که فهمیدن کدهای نوشته‌شده توسط دیگران، درصورتی‌که توضیحاتی در مورد آن ارائه نداده باشند، بسیار سخت و پیچیده است.

 

 

گام پنجم: تمرین و ممارست

برنامه‌نویسی بسیار طاقت فرساست و ازآنجایی‌که همه‌چیز ذهنی هستند، باعث خستگی ذهنی می‌شوند. اما این تمرین است که تحمل شما را زیاد می‌کند و مغز شما را همواره در حالت پاسخگویی جهت حل یک مشکل نگه می‌دارد. بنابراین سعی کنید که تمرین را فراموش نکنید.

 

 

گام ششم: نگه‌داری از کدها

آخرین چیزی که باید به آن اشاره کرد این است که شما می‌توانید از کدهایی که در پروژه جاری خود استفاده کرده‌اید، در پروژه‌های آینده خود نیز استفاده نمایید. بنابراین حتماً سعی کنید که یک آرشیو دقیق و مناسب از کدهای تولیدی خود نگه‌دارید و همیشه آن را در دسترس خود قرار دهید.

 

 

آموزش های مرتبط


 

امیدوارم مواردی که توی این مقاله مورد بررسی قرار دادیم تونسته باشه به شما دوست عزیزم کمک کنه که در طراحی وب سایت یک قدم جلوتر برید و کارهایی بهتر و حرفه ای تری رو انجام بدید و اما اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری طراحی سایت هستید و در این رابطه نیاز به آموزش دارید میتونید با مطالبی که در صفحه آموزش طراحی سایت نوشتیم مسیر درستی رو انتخاب کنید و با یادگیری موارد مختلف به یک طراح سایت حرفه ای تبدیل بشید ، با استفاده از آموزش طراحی سایت حرفه ای آکادمی آی تی میتونید به صورت ویدئویی و کاملا کاربردی از صفر آموزش طراحی سایت رو آغاز کنید و قدم به قدم  به یک طراح سایت حرفه ای تبدیل بشد و خودتون رو برای ورود به بازار کار آکاده کنید .

ارسال نظر

= 3 + 3

هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است ...