info@academyit.net 02144085584
  1. صفحه نخست
  2. مقالات
  3. UX چیست؟

UX چیست

UX چیست ؟ این مقاله به شما کمک میکند تا تعریف دقیقی از تجربه کاربری و رابط کاربری داشته باشی و ux خوبو بشناسی.

تجربه احساسی خوب یا بد ما از یک وب سایت می‌تواند تعیین کننده استفاده یا عدم استفاده مجدد ما از آن شود. بدیهی است که اهمیت این موضوع در فروش یک محصول یا افزایش مخاطبان به قدری است که به عنوان ارائه دهنده یک سرویس، حتما باید به آن توجه داشت. برداشت کاربر از جنبه‌های متفاوت یک سامانه، ایجادکننده خاطره‌ای است که از سرویس شما در ذهن او نقش می‌بندد.

UX چیست ؟

تجربه کاربری شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از محصول، سامانه یا سرویس خاص است و می‌توان آن را نگاه به عملکرد یک محصول، سامانه یا سرویس از دیدگاه مخاطب در نظر گرفت. با توجه به این‌که برداشت‌های فردی مخاطبان مد نظر قرار می‌گیرد، تجربه کاربری امری ذهنی، نظری و درونی است.بر اساس تعریف استاندارد بین‌المللی ارگونومی‌های تعامل انسان و سامانه (بخش 210 از استاندارد ISO-9241تجربه کاربری(UX) برداشت‌های یک فرد و واکنش‌هایی که از استفاده یا انتظار استفاده وی از یک محصول، سامانه یا سرویس ناشی می‌شود را شامل می‌شود. UX تمام احساسات، باورها، اولویت‌ها، برداشت‌ها، واکنش‌های جسمی و روانی، رفتارها و دستاوردهای کاربران که پیش از استفاده، در زمان استفاده و پس از استفاده رخ می‌دهد را مد نظر قرار می‌دهد.
 

تجربه کاربری چیست ؟


طراحی تجربه کاربری (Ux Design)

در نظر گرفتن تجربه احساسی کاربران در استفاده از سرویس شما، یکی از با اهمیت‌ترین مسائلی می‌باشد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. هدف طراحی UX ، شناختن نیاز و انتظارات کاربران از وب سایت و پیدا کردن راه حل‌هایی برای افزایش رضایت آن‌ها است. طراحی تجربه کاربری خلق هر چیز معنا دار و به یاد ماندنی است که به وسیله یک سازمان برای مشتریان ایجاد می‌گردد. طراح UX در پی بررسی نیازها و مشکلات کاربران در وب سایت از دیدگاه نحوه ارائه محصول، محل قرارگیری عناصر، ارائه کلامی اطلاعات و غیره در جهت دستیابی به بهترین تجربه کاربری است. طراحی ux را می‌توان ترکیبی از عناصر زیر دانست.
؟UX چیست
 
 

طراحی تعاملی (Interaction Design)

برقراری ارتباط انسان با وب‌سایت‌ها به رویکردی تعاملی و دوطرفه نیاز دارد و نیازمند جلب اعتماد بیشتری نسبت به برقراری رابطه بین دو انسان است. هدف طراحی تعاملی، طراحی به‌گونه‌ای است که در کنار در نظر گرفتن کاربردپذیری، استفاده از سامانه، سرویس یا وب سایت مورد نظر از دیدگاه کاربر راحت و دلپذیر باشد. طراحی تعاملی جنبه‌های گوناگونی از طراحی از جمله طراحی واسط کاربری، طراحی نرم‌افزار، طراحی کاربر-محور، طراحی سامانه‌های محاوره‌ای و غیره را پوشش می‌دهد.

طراحی رابط کاربری (User Interface)

رابط کاربری محیطی (UI) است که ارتباط بین کاربر و وب سایت در آن شکل می‌گیرد. طراحان رابط کاربری صفحه‌ای را طراحی می‌کنند که کاربر با آن در ارتباط می‌باشد و به نحوه ارائه محصول می‌پردازند.رابط کاربری در مهندسی نرم‌افزار شامل ویدیوها و تصاویر، متن‌ها، جدول و دیاگرام‌ها، رنگ، فونت و هر چیزی است که در صفحه نمایش داده می‌شود.
 

تفاوت ux و ui
 
دو مفهوم UX و UI معانی کاملا متفاوتی دارند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. همان‌طور که توضیح داده شد، UX به تجربه احساسی کاربر از به‌کارگیری سرویس یا سامانه گفته می‌شود، در حالی‌که UI در حقیقت سیستمی است که کاربر به وسیله آن با وب سایت شما ارتباط برقرار می‌کند. در بیانی دیگر می‌توان احساس کاربر را UX و هر بخش سرویس را UI نامید.
 

طراحی بصری (Visual Design)

طراحی بصری به زیبایی وب سایت و ارتباط آن با نحوه پیاده‌سازی تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر دیگر اشاره دارد. یک طراحی بصری موفق در جهت ارائه بهتر محتویات صفحه است؛ تناقضی با هدف وب سایت ندارد و به افزایش جذب کاربر و اعتمادسازی کمک شایانی می‌کند. طراحی لوگو و بنرهای تبلیغاتی تنها بخش کوچکی از طراحی گرافیک وب سایت را تشکیل می‌دهند. در حقیقت خلق یک وب سایت خوب زمانی ممکن است که طراحی گرافیک در کنار برنامه‌نویسی وب به میزان کافی بااهمیت شمرده شود.
 
طراحی بصری در ux

تایپوگرافی (Typography)

تایپوگرافی هنر حروف‌چینی برای نمایش زبان است و طراح با تغییر عناصر متن مانند اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف‌بندی و غیره، تلاش می‌کند تا زبان بصری مناسبی برای تایپ به وجود آورد. طراحی مناسب تایپوگرافی یک هنر طراحی سایت محسوب می‌شود.
نوع تایپ انتخاب شده باید با دستگاه‌های مختلف سازگار و در تمام اندازه‌ها جلوه مناسبی داشته باشد. برخی از فونت‌ها جزئیات زیادی دارند و در دستگاه‌های بزرگ زیبا هستند اما در دستگاه‌های کوچک‌تر مانند موبایل، ناخوانا و باعث افت کیفیت رابط کاربری می‌شوند.

تجربه کاربری یا رابط کاربری چیست؟


کاربردپذیری (Usability)

در نظر گرفتن امکانات کافی و مورد نیاز کاربر در جهت افزایش کیفیت خدمت، قابلیت استفاده وب سایت را مشخص می‌کند. بر اساس تعریف سازمان بین‌المللی استاندارد، کاربردپذیری به میزان استفاده ممکن از یک محصول در جهت رسیدن به هدفی خاص در ضمن اثربخشی، کارایی و فراهم کردن رضایت کاربران گفته می‌شود.
 
ux یا رابط کاربری
 
بدیهی است که تنها وجود ماژول‌ها در وب سایت، برای استفاده مناسب از آن‌ها کافی نیست و نحوه دسترسی (Accessibility) کاربر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نظر گرفتن ابزارهای پیمایشی مناسب در جهت فراهم کردن دسترسی آسان کاربر به قسمت‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین اصول طراحی تجربه کاربری است. کاربر باید بتواند در کمترین زمان و بدون نیاز به تفکر یا تمرکز زیاد، به ماژول مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند.
 
 
؟UX


عملکرد (Functionality)

برای تعریف مهم‌ترین جنبه لازمه عملکرد یک وب سایت، کافی است از خود بپرسید که هدف سایت چیست؟. هدف وب سایت مشخص‌کننده وظیفه‌ای است که باید انجام دهد و کیفیت عملکرد (functionality) آن با چگونگی اجرای وظیفه مورد نظر تعریف می‌شود.
 

معماری اطلاعات (Information Architecture)

نظم خاص و هدفمند روند قرار دادن اطلاعات، باعث انسجام منطقی محتویات و هدایت آسان‌تر کاربر به اطلاعات فراهم شده در وب سایت می‌شود. معماری اطلاعات هنر و علم سازماندهی اطلاعات در وب سایت‌ها، اینترانت‌ها، نرم‌افزارها و واسط‌های کاربر است. معماران اطلاعات، با طراحی چارچوبی برای چیدمان اطلاعات، امکان افزایش کاربردپذیری و دسترسی آسان‌تر به اطلاعات را فراهم می‌سازند.
 
تجربه کاربری(ux) چیست؟


استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا فرآیند تولید، ذخیره و توزیع محتوا بر اساس برنامه‌ای سازمان‌یافته در جهت هدفی خاص با کاربران مشخص است. افزایش کیفیت محتوا با در نظر گرفتن گرایش وب سایت تاثیر به سزایی در افزایش کاربران و در نتیجه سئوی سایت دارد. در فرآیند استراتژی محتوا، متن‌ها، تصاویر، ویدیوها و غیره بر اساس هدف وب سایت بیان می‌شوند. واضح است که در طراحی وب سایت نیز کیفیت برتر از کمیت است و حجم بالای مطالب کم ارزش تاثیری در جذب مخاطب ندارد.

UX چیست

 

مطلب‌های مرتبط

 


 

امیدوارم مواردی که توی این مقاله مورد بررسی قرار دادیم تونسته باشه به شما دوست عزیزم کمک کنه که در طراحی وب سایت یک قدم جلوتر برید و کارهایی بهتر و حرفه ای تری رو انجام بدید و اما اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری طراحی سایت هستید و در این رابطه نیاز به آموزش دارید میتونید با مطالبی که در صفحه آموزش طراحی سایت نوشتیم مسیر درستی رو انتخاب کنید، با استفاده از آموزش طراحی سایت حرفه ایآکادمی آی تی میتونید به صورت ویدئویی و کاملا کاربردی از صفر آموزش رو آغاز کنید.

 

ارسال نظر

= 9 + 3

هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است ...

Whoops, looks like something went wrong.

(1/1) ErrorException

file_put_contents(): Only 0 of 232 bytes written, possibly out of free disk space

in Filesystem.php (line 122)
at HandleExceptions->handleError(2, 'file_put_contents(): Only 0 of 232 bytes written, possibly out of free disk space', '/home/academyi/public_html/acacore/vendor/laravel/framework/src/Illuminate/Filesystem/Filesystem.php', 122, array('path' => '/home/academyi/public_html/acacore/storage/framework/sessions/wUVRwvqpNCeOrigyCtcZpBGvWJZ7jBjH92y8ry1l', 'contents' => 'a:4:{s:6:"_token";s:40:"pHqoxRAgTY87f0PrhXxdzOAElk44u7gnHTN5uy27";s:5:"views";a:1:{i:0;i:33;}s:9:"_previous";a:1:{s:3:"url";s:47:"https://academyit.net/article/detail/what-is-ux";}s:6:"_flash";a:2:{s:3:"old";a:0:{}s:3:"new";a:0:{}}}', 'lock' => true))
at file_put_contents('/home/academyi/public_html/acacore/storage/framework/sessions/wUVRwvqpNCeOrigyCtcZpBGvWJZ7jBjH92y8ry1l', 'a:4:{s:6:"_token";s:40:"pHqoxRAgTY87f0PrhXxdzOAElk44u7gnHTN5uy27";s:5:"views";a:1:{i:0;i:33;}s:9:"_previous";a:1:{s:3:"url";s:47:"https://academyit.net/article/detail/what-is-ux";}s:6:"_flash";a:2:{s:3:"old";a:0:{}s:3:"new";a:0:{}}}', 2)in Filesystem.php (line 122)
at Filesystem->put('/home/academyi/public_html/acacore/storage/framework/sessions/wUVRwvqpNCeOrigyCtcZpBGvWJZ7jBjH92y8ry1l', 'a:4:{s:6:"_token";s:40:"pHqoxRAgTY87f0PrhXxdzOAElk44u7gnHTN5uy27";s:5:"views";a:1:{i:0;i:33;}s:9:"_previous";a:1:{s:3:"url";s:47:"https://academyit.net/article/detail/what-is-ux";}s:6:"_flash";a:2:{s:3:"old";a:0:{}s:3:"new";a:0:{}}}', true)in FileSessionHandler.php (line 83)
at FileSessionHandler->write('wUVRwvqpNCeOrigyCtcZpBGvWJZ7jBjH92y8ry1l', 'a:4:{s:6:"_token";s:40:"pHqoxRAgTY87f0PrhXxdzOAElk44u7gnHTN5uy27";s:5:"views";a:1:{i:0;i:33;}s:9:"_previous";a:1:{s:3:"url";s:47:"https://academyit.net/article/detail/what-is-ux";}s:6:"_flash";a:2:{s:3:"old";a:0:{}s:3:"new";a:0:{}}}')in Store.php (line 128)
at Store->save()in StartSession.php (line 88)
at StartSession->terminate(object(Request), object(Response))in Kernel.php (line 218)
at Kernel->terminateMiddleware(object(Request), object(Response))in Kernel.php (line 189)
at Kernel->terminate(object(Request), object(Response))in index.php (line 60)