ثبت نام دوره آنلاین برنامه نویس بک اند (php و لاراول) شروع شد**** با مدرک دانشگاه تهران و با امکان پرداخت اقساطی
ثبت نام کن

آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی جزو پرطرفدارترین آموزش هایی است که در حوزه آی تی و وب توسط علاقه مندان آن پیگیری می‌شود. این حرفه محبوب که کمتر از دو دهه است در ایران پدیدار شده، امروزه یکی از مشاغل محبوب و با درآمد خوب به حساب می‌آید؛ که می‌توانند با عنوان هایی همچون برنامه نویس بک اند (backend developer) یا برنامه نویس اندروید (android developer) و غیره در بازار کار مشغول به کار شوند. شما می‌توانید با یادگیری زبان های مختلف برنامه نویسی مانند PHP ،Python یا java در شرکت های مختلف مشغول به کار شوید یا به صورت فریلنسری پروژه های مختلف ایرانی و حتی خارجی بگیرید. حتی ممکن است خودتان صاحب کسب و کار آنلاینی باشید و از این حرفه در راستای پیشرفت وب سایت یا اپلیکیشن خود استفاده کنید. از این رو یادگیری اصولی آموزش برنامه نویسی بسیار اهمیت دارد.

52 مقاله
33 دوره آموزشی
0 فایل کاربردی

صفر تا صد آموزش برنامه نویسی


دنیای امروز دنیایی کاملاً دیجیتال و وابسته به رایانه است، برنامه نویسی یکی از موضوعاتی است که احتمالاً اسم آن را بسیار شنیده‌اید اما اگر اطلاعات زیادی درباره آن ندارید و می‌خواهید بدانید برنامه نویسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ برنامه نویس کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ برنامه نویسی رو از کجا شروع کنید؟ بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟ و برنامه نویسی را از کجا شروع کنید در ادامه این مقاله همراه با ما باشید. همچنین ما تصمیم داریم در رابطه با زبان برنامه نویسی پاپیون نیز کمی صحبت کنیم که حتماً برای علاقه‌مندان به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مفید خواهد بود.

برنامه نویسی در ذهن عموم کاری بسیار سخت و پیچیده است به‌طوری که به نظر نمی‌آید هر کسی از پس آن بر بیایید، درست است برنامه نویسی دشوار است اما نه آن طور که کاری ماورایی باشد، پس ممکن است خیلی از افراد با کمی تلاش و البته علاقه از پس آن بربیایند. حال زمان آن رسیده که به سؤالات بالا در رابطه با برنامه نویسی پاسخ دهیم.
 

شما در آکادمی آی تی می‌توانید دوره های برنامه نویسی مختلفی را پیدا کنید که هر کدام توسط اساتید برجسته این حوزه تهیه شده اند. این دوره ها دارای پشتیبانی می‌باشند یعنی اگر در حین آموزش برنامه نویسی برای شما سوالی به وجود آمد می‌توانید از ما بپرسید. نکته جالب توجه دیگری که بهتر است بدانید این است که شما با یک بار خرید دوره تا همیشه به آپدیت های آن دسترسی خواهید داشت. همچنین ما مقالات متعددی در زمینه برنامه نویسی برای شما عزیزان آماده کرده ایم که می‌توانید به همه آن ها به صورت رایگان دسترسی داشته باشید‌. مجموعه آکادمی آی تی از ابتدای مسیر آموزش برنامه نویسی همراه شماست تا هر روز به سمت حرفه ای شدن و کسب درآمد های مناسب قدم بردارید. تمام دوره ها در آکادمی آی تی دارای ویدیو های رایگان بوده و شما میتوانید با مشاهده آن ها از کیفیت و نحوه تدریس اساتید مطلع شوید. فرصت را از دست ندهید و همین حالا شروع به یادگیری کنید.

در دنیای امروز آموزش برنامه نویسی یکی از انتخاب‌های افرادی به حساب می‌آید که به علوم کامپیوتر علاقه دارند و از آنجایی که دنیای تکنولوژی روزبه‌روز به سمت کسب‌وکارهای نوین پیش می‌رود، تعداد این دست از افراد که به سمت برنامه نویسی گوشی همراه و وب می‌روند رو به افزایش است؛ اگر شما از این دست افراد به حساب می‌آید که علاقه مند به آموزش برنامه نویسی هستید، مطالعه‌ی این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم. ما در این متن تصمیم داریم درباره‌ی موضوعاتی چون یادگیری برنامه نویسی، شاخه‌های مختلف آن، انواع زبان‌هایی که در آن دخیل هستند و بازار کاری که دارد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

برنامه نویسی در واقع یک ارتباط میان سیستم‌های کامپیوتری و انسان است. در این ارتباط زبان‌های برنامه نویسی نقش مهمی دارند، چرا که این زبان‌ها مجموعه‌ای از حروف و علامت‌های خاصی هستند که برای انسان و سیستم کامپیوتری تعریف شده هستند؛ بنابراین می‌توان گفت فرد برنامه نویس با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی به سیستم یکسری وظایف می‌بخشد و سیستم با توجه به برنامه‌ای که در اختیارش قرار گرفته است آن‌ها را انجام می‌دهد.
 

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟


این سؤال اولین سؤالی است که هر فردی که می‌خواهد با این رشته آشنا شود می‌پرسد، اجازه دهید کمی واضح‌تر به این سؤال پاسخ دهیم. برنامه نویسی به روشی می‌گویند که برای حل مسئله با کمک کامپیوتر انجام می‌شود. به‌طورکلی تمام برنامه‌های کامپیوتری به کمک برنامه نویسی طراحی و اجرا شده‌اند.
 برای این که بیشتر با برنامه نویسی آشنا شوید برای شما مثالی می‌زنیم: تصور کنید به اداره‌ای می‌روید که نیاز به دریافت اطلاعات درباره فعالیت‌های قبلی شما دارند، آن‌ها تنها از شما کد ملی شما را می‌خواهند سپس به اتمام اطلاعات مربوط به شما در آن اداره دست پیدا می‌کنند. آن‌ها کد ملی شما را درون سیستم وارد و اطلاعات شما را مشاهده می‌کنند. این کار تنها به کمک برنامه نویسی امکان پذیر است. یک فرد برنامه نویس و یا یک تیم برنامه نویس، برنامه را طوری نوشته‌اند که با وارد کردن آن کد اطلاعات پیشین شما بالا می‌آید.
برنامه نویسی علمی است که ما با کمک آن دستوراتی را به کامپیوتر می‌دهیم زیرا کامپیوتر نمی‌تواند زبان ما انسان‌ها را درک کند و به‌طورکلی تمام اطلاعات را به شکل صفر و یک می-بیند، (به کدهای صفر و یک و یا زبان کامپیوتر زبان باینری می گویند) برنامه نویسی به عنوان یک رابط بین انسان و کامپیوتر عمل می‌کند.
حال باید به این سؤال پاسخ دهیم که برنامه نویسی دقیقاً در زندگی روزمره ما چه کاربردی دارد؟ بهترین جواب این است که برنامه نویسی در همه امورات ما کاربرد دارد زیرا تمام سیستم‌های هوشمند از برنامه نویسی کمک گرفته‌اند. تلفن‌ها نمونه بارزی از وسایلی هستند که با کمک برنامه نویسی کار می‌کنند، تمام برنامه‌های تلفن همراه برنامه نویسی شده هستند. ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی، یخچال هوشمند، وسایل برقی آشپزخانه دیجیتالی و حتی کامپیوتر همگی نمونه هایی از وسایلی هستند که بر روی آن‌ها برنامه نویسی شده است.


برنامه نویس کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟


بعد از این که به این سؤال که برنامه نویسی چیست پاسخ دهیم، این سؤال در ذهنمان به وجود می‌آید که برنامه نویس کیست و چه کاری را انجام می‌دهد؟ حال که با مفهوم برنامه نویسی آشنا شدید باید بگویم که برنامه نویس به کسی می گویند که تلاش می‌کند برای حل مسائل بهترین پاسخ‌ها را دریابد و با استفاده از برنامه نویسی آن‌ها را به کامپیوتر منتقل کند، کامپیوتر نیز این اطلاعات را دریافت و پس از پردازش آن‌ها را در غالب خروجی مورد نظر نمایش می‌دهد. می‌توان نتیجه گرفت برنامه نویس به فردی گفته می‌شود که را حل مسئله را می‌داند، آن را تحلیل و اجرا می‌کند، پس از اجرا عیب را پیدا و رفع می‌کند، سپس خروجی نهایی را ارائه می‌دهد.
 

یادگیری برنامه نویسی

بدون شک برای همه‌ی افرادی که تصمیم به آموزش برنامه نویسی دارند، سوالات متفاوتی پیش می‌آید؛ سوالاتی چون کدام یک از زبان‌های برنامه نویسی از همه پردرآمدتر است؟ کدام زبان در آینده بیشتر کاربرد دارد؟ از کدام زبان‌های برنامه نویسی باید آموزش را شروع کرد و بسیار سوال دیگر که با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید برای شما پیش می‌آید. در ادامه‌ی این متن به تمامی سوال های شما پاسخ داده می‌شود تا بتوانید به راحتی تصمیم مناسبی در این راستا بگیرید.

یادگیری برنامه نویسی

 

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که شما باید آموزش برنامه نویسی را طبق آخرین و بروزترین اطلاعات، نیازها، توانایی‌ها، کاربردها و محدودیت‌هایی که وجود دارد، ببینید؛ به زبان ساده تر می‌توان گفت شما با بررسی این موضوعات با زبانی که بیشتر از زبان‌های دیگر برنامه نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین کاربرد بیشتری دارد، آشنا می‌شوید.

اگر شما تصمیم به آموزش برنامه نویسی دارید، باید در ابتدا مسیری که در این راستا پیش روی شما قرار دارد را به خوبی بررسی کنید و اطلاعات کاملی از آن به دست آورید؛ با انجام این کار شما می‌توانید به راحتی مسیر خود را برای رسیدن به هدفی که دارید مشخص کنید.

مراحل که در آموزش برنامه نویسی با آن‌ها روبرو می‌شوید، شامل مواردی مانند آشنایی با تعریف و توضیحات ابتدایی، آگاهی از مسیر پیش رو، شناخت حوزه‌های گوناگون برنامه نویسی، انتخاب زبان‌های برنامه نویسی، آشنایی با کد نویسی توسط زبان انتخاب شده، شناخت پیش‌نیازهای لازم زبان‌های برنامه نویسی و در آخر شروع به فعالیت می‌شود.

برنامه نویسی رو از کجا شروع کنیم؟


حالا که متوجه شدید برنامه نویسی چیست و به چه کسی برنامه نویس می‌گویند شاید برایتان جذاب باشد که شروع به یادگیری این زبان کنید اما نمی دانید از کجا و چگونه اقدام کنید. نگران نباشید ما می‌خواهیم در این زمینه نیز شما را راهنمایی کنیم.
برای یادگیری زبان برنامه نویسی باید هدف خود را مشخص کنید، باید بدانید که دقیقاً هدفتان از یادگیری زبان برنامه نویسی چیست؟ پس‌ازآن بهتر است به ترتیب این کارها را انجام دهید.
1.    ابتدا با مفاهیم ابتدایی برنامه نویسی آشنایی پیدا کنید.
2.    درباره مسیر روبه‌رو آگاهی پیدا کنید.
3.    حوزه های برنامه نویسی را بشناسید.
4.    زبان مورد نظر را انتخاب کنید.
5.    روش های مختلف کد نویسی را یاد بگیرید.
6.    درباره پیش نیازها اطلاعات جمع آوری کنید.
7.    شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی کنید.


روش‌های یادگیری برنامه نویسی


برای یادگیری زبان برنامه نویسی دائماً باید به روز بود زیرا این زبان دائماً در حال تغییر و به روزرسانی شدن است، همچنین افرادی که در حوزه برنامه نویسی فعال هستند حتماً باید دائماً اطلاعاتشان را به روز کنند تا بتوانند برنامه ای بی عیب و نقص ارائه دهند.
پس برای یادگیری زبان برنامه نویسی باید بر اساس بروزترین اطلاعانت اقدام کنید و بدانید هر زبان در چه حوزه‌ای کاربرد دارد. شما برای یادگیری آن از هر روشی مانند دانشگاه رفتن کتاب خواندن دیدن سی دی‌های آموزشی و... می‌توانید اقدام کنید.
 

شاخه‌های مختلف آموزش برنامه نویسی

پس از گذراندن مراحل یاد شده، نوبت به سخت ترین انتخابی که یک برنامه نویس باید داشته باشد می‌رسد. برنامه نویسی یکی از شغل‌هایی به حساب می‌آید که از شاخه‌هایی گوناگونی تشکیل شده و بیشتر افراد ترجیح می‌دهند با بیشتر آن‌ها آشنا باشند و از آن‌ها استفاده کنند؛ یعنی آن‌ها علاقه دارند بتوانند در یک زمان به طراحی برنامه برای گوشی موبایل، دسکتاپ و حتی طراحی وب بپردازند، شاید این موضوع برای شما کمی سخت و عجیب به نظر برسد، اما باید گفت برای افرادی که در این حوزه تخصص دارند کار چندان سختی نخواهد بود.

شاخه های آموزش برنامه نویسی

 

البته از آنجایی که هر یک از شاخه‌ها به یکسری پیش نیازها احتیاج دارند، بهتر است شما هر یک از آن‌ها را به صورت جداگانه آموزش ببینید و پس از آنکه یکی از آن‌ها را آموزش دیدید به سراغ موضوع بعدی بروید؛ این کار باعث می‌شود شما هر یک از شاخه‌ها را به طور کامل آموزش ببینید و مشکلی در روند آموزش برنامه نویسی نیز پیش نیاید.

از شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین شاخه‌های آموزش برنامه نویسی می‌توان به مواردی چون برنامه نویسی برای وب، اندروید، دسکتاپ، ios، ماشین و ... اشاره داشت. شما می‌توانید یکی از این شاخه‌ها را با توجه به سلیقه و علاقه‌ای که دارید، انتخاب و به طور کامل آموزش خود را تکمیل کنید.

 

برترین زبان‌های برنامه نویسی در سال‌های اخیر

بدون شک مهمترین بخش آموزش برنامه نویسی را می‌توان زبان‌های آن دانست. ما در این بخش تصمیم داریم زبان‌هایی که در این چند وقت بیشتر از دیگر زبان‌ها مورد استفاده قرار گرفته اند و کاربرد بیشتری دارند را معرفی کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

جاوا اسکریپت: یکی از زبان‌های برنامه نویسی محسوب می‌شود که با 69.8 درصد رای توانسته خود را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان‌ها معرفی کند. اگر شما از برنامه نویسانی هستید که تصمیم دارید در حوزه توسعه نرم‌افزارها فعالیت داشته باشید، جاوا اسکریپت می‌تواند انتخاب مناسبی به نظر برسد.

بهترین زبان برنامه نویسی

 

پایتون: اگر شما تصمیم دارید در دوره‌ی آموزش برنامه نویسی خود یک زبان آسان و ساده را آموزش ببینید، ما به شما زبان پایتون را معرفی می‌کنیم، همچنین اگر به تازگی به آموزش برنامه نویسی پرداخته اید، این زبان بسیار مناسب خواهد بود، چرا که یادگیری و کد نویسی با آن در زمان به نسبت کوتاهی امکان پذیر است.

Php: زبان php یکی از زبان‌های پویای برنامه نویسی به حساب می‌آید که از آن برای طراحی صفحات وب استفاده می‌شود. زبان برنامه نویسی php ویژگی‌های بسیاری دارد که سبب شده است این زبان به عنوان یکی از زبان‌های محبوب شناخته شود. البته باید اشاره کرد که این زبان منتقدانی نیز دارد که معتقدند این زبان برنامه نویسی، زبان مناسب و با کیفیتی به نظر نمی‌رسد.

زبان‌های دیگری چون پایتون، جاوا و ... نیز در زمینه‌ی برنامه نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید با توجه به حوزه‌ای که تصمیم دارید در آن فعالیت داشته باشید به آموزش برنامه نویسی بپردازید و اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین آموزش SQL Server و Power BI هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

بهترین زبان‌های برنامه نویسی 2020

زبان‌های برنامه نویسی بسیار زیادی وجود دارند که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، زیرا آن‌ها باید قابلیت‌های جدیدی را به دست آورند و بهترین راه حل‌ها را برای حل مسائل بیابند؛ اما به طور کلی چند زبان جاوا اسکریپت، پایتون، php، جاوا، C#، سی پلاس پلاس، روبی و... جزء معروف‌ترین و بهترین زبان‌های عصر جدید هستند.
آموزش برنامه نویسی پایتون نیز یکی از دغدغه‌های علاقه مندان به این زبان است، این زبان بسیار ساده و آسان است که بهترین گزینه برای افراد تازه کار است. آموزش پایتون را می‌توانید در یک دوره کوتاه و بی دردسر ببینید و به راحتی شروع به کد نویسی کنید.
 

بازار کار برنامه نویسی

برنامه نویسی یکی از شغل‌هایی محسوب می‌شود که در آن علم آی تی دخیل است و به همین دلیل تقاضای کار برای آن وجود دارد. سازمان‌ها و شرکت‌های گوناگونی که در حوزه‌ی آی تی مشغول به فعالیت هستند، به یک برنامه نویس ماهر و حرفه‌ای نیاز دارند.

بازار کاری که برای برنامه نویسی وجود دارد به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود که کارمندان بخش دولتی آن درآمدی بر اساس مصوبه‌های دولت دریافت می‌کنند و بخش خصوصی با توجه به زبان و وظیفه‌ای که دارند حقوق و دستمزد می‌گیرند. با توجه به تمام این موارد بازار کار این حرفه در جایگاه مناسبی قرار دارد و روز به روز به تعداد افرادی که به آموزش برنامه نویسی می‌پردازند، بیشتر می‌شود.

با توجه به نکاتی که در این متن به آن‌ها اشاره شد، شما اکنون می‌توانید انتخاب مناسبی در رابطه با این زمینه داشته باشید؛ همچنین می‌توانید آموزش برنامه نویسی را از طریق کتاب، نرم افزار و یا سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، مشاهده کنید.

در آخر


 زبان برنامه نویسی یکی از مهم‌ترین زبان-هایی است که بسیاری از افراد امروزه برای یادگیری آن اقدام می‌کنند زیرا زندگی روزمره به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود، پس خوب است تعداد افرادی که این زبان را بلدند زیاد شود چون حتماً به زودی به آن‌ها نیاز خواهد داشت. ما نیز در این بلاگ پست سعی کردیم درباره برنامه نویسی و سؤالاتی در رابطه با آن پاسخ دهیم، امیدواریم که این مقاله برایتان مفید باشد.
 

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

دریافت مشاوره رایگان