تاثیر دامین در سئو - دامین مناسب برای SEO

حالت مطالعه

به مجموعه فاکتورها و اعمال صورت گرفته بر روی وب سایت در جهت هدف ‌گیری رضایت بازدیدکنندگان گفته می‌شود. بازدید کنندگان از نظر ما، افراد حقیقی، موتورهای جستجوگر، وبمستران و همکاران شما می باشند. انتخاب یک دامنه مناسب برای وب سایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صورت برخورداری دامین انتخابی شما از خصوصیات مهمی که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، کمک بزرگی به سئوی وب سایتتان می‌شود. اگر دامین را مناسب انتخاب نکنید، زحمات بسیار شما برای سئوی سایت اثری که باید را نخواهد داشت.

سئو سایت

 

همان‌طور که در بالا اشاره شده ما تمامی این بازدیدکنندگان را در نظر گرفته‌ایم. به راهکارهایی برای بالابردن قدرت شما در مقابل رقیبانتان اشاره خواهیم نمود و هرگز یک فاکتور و یک عمل را به عنوان دلایل اصلی موفقیت در این حوزه بر نمی‌شماریم.

انتخاب دامین مناسب

 

آموزش سئوآموزش مرتبط: آموزش سئو

 

نقش Protocol در سئو دامنه

دراینترنت از http بیشتر استفاده می‌شود، از نمونه‌های دیگر پروتکل نیز می‌توان به ftp و telnet اشاره کرد اما از موضوع بحث ما خارج هستند. استفاده از این پروتکل بر سئو تاثیر چشم‌گیری می‌گذارد. مخصوصا پروتکل امن آن یعنی https که سالیانه در ازای مبلغی (بسته به سرعت‌های متفاوت) مابین 50 الی 200 هزار تومان برای دامنه‌های بین المللی این پروتکل را در اختیار ما می‌گذارد.
نکته: این مبلغ برای دامنه ملی (.ir) مبلغی بیش از 10 برابر، تعرفه دامنه‌های بین المللی است (چیزی بین 1 الی 2 میلیون تومان). در ایران تنها سایت‌های بانکی و فروشگاه‌های اینترنتی با دامنه ملی از آن استفاده می‌کنند.

گواهی نامه استاندارد

گواهی نامه ویژه ir

 

تاثیر Domain name در سئو

منظور از دامنه، نام وبسایت شما در اینترنت است که این نیز جزئی از url است. www.domain.com تعداد کاراکتر پیشنهادی گوگل و Moz  تعدادی بین 4 تا 8 کاراکتر می‌باشد اما با بالارفتن روزافزون سایت‌ها، آزاد نبودن دامنه‌های مناسب و هم‌چنین کمبود دامنه دارای کلمات کلیدی، پیشنهاد ما تعدادی مابین 4 تا 12 کاراکتر است.

 

دامین چیست؟مقاله مرتبط: دامین چیست؟

 

معیارهای انتخاب نام دامنه

 • مرتبط با محتوا و موضوع سایت (استفاده از کلمات کلیدی) 
 • عدم استفاده از کاراکترهای ممنوع در کل (یو آر ال)
 • عمر دامنه
 • سابقه و تاریخچه دامنه
 • عدم به کارگیری حروف مخفف
 • عدم استفاده از حروف فینگلیش (کلمات فارسی با حروف انگلیسی)
 • وجود کلمه کلیدی به تنهایی
 • املا و جمله‌بندی صحیح دامنه
 • عدم تکرار کلمات کلیدی در دامنه
 • عدم استفاده از خط فاصله در دامنه (DASH)
 • پسوند مناسب

 

توضیحات تکمیلی

1. ثبت دامنه مرتبط با محتوا و موضوع سایت (استفاده از کلمات کلیدی):

یکی از مهم‌ترین و هم‌چنین تاثیرگذارترین فاکتورها در بهینه‌سازی دامنه، وجود کلمه یا کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت از دیدگاه موتورهای جستجوگر، بازدیدکنندگان و کاربران سایت شما است. به طور مثال اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارید بهتر است از کلمات زیر در آن استفاده کنید:

Stores, shop, market …

حتی اگر صاحب برند و محصول خاصی هستند، باز هم بهتر است در کنار نام شرکت خود از این کلمات استفاده کنید. مثلا اگر شما صاحب فروشگاه لباسی به نام ایران زمین هستید به جای ثبت دامنه IranZamin.com، به این شکل دامنه خود را به ثبت برسانید iranZaminShop.com.

 

2.​​​​​​ عدم استفاده از کاراکترهای ممنوع در کل آدرس (URL):

 عدم استفاده از کاراکترهای ممنوع در کل آدرس

 

تاثیر عمر دامنه در سئو

یکی دیگه از نکاتی که قبل از راه اندازی سایت برای سئو دامنه باید درنظر داشته باشیم عمر دامنه است. گوگل علاقه بیشتری به دامنه‌های قدیمی دارد. هرچه عمر دامنه بیشتر باشد، سریع‌تر می‌توان از آن نتیجه گرفت. یکی دیگه از فاکتورهایی که گوگل توجه زیادی به آن نشان می‌دهد "whois دامنه" است:
 whois مجموعه مشخصاتی از دامنه است که شامل بخش‌های مختلفی همچون: تاریخ ثبت دامنه، تاریخ انقضا دامنه، عمر دامنه، آدرس سرور، نام مالک و مشخصات او از جمله شماره موبایل، ایمیل و ... می‌باشد.

محبوبیت دامنه قدیمی

مشخصات دامنه

نکته: به تازگی گوگل حساسیت‌های بیشتری نسبت به تاریخ انقضا دامنه پیدا کرده است. هرچه مدت زمان مانده به انقضا دامنه بیشتر باشد، تاثیر مثبت‌تری دارد. حتما این نکته را در زمان خرید یا تمدید لحاظ و دامنه را تا 3 الی 5 سال آینده تمدید کنید. همان‌طور که می‌دانید امکان شخصی‌سازی و پنهان کردن هوایز اطلاعات (نمایش اطلاعات) برای دامنه های .com محیا است. بهتر است این‌کار را نکنید و دامنه را در حالت عمومی باقی بگذارید تا گوگل بتواند این اطلاعات را بخواند.

 

سابقه و تاریخچه دامنه در سئو url

منسوخ شدن پیج رنک‌های دامنه‌ها، افراد را به این فکر فرو برد که دیگر سابقه دامنه ارزش چندانی ندارد. اما حقیقت ماجرا این است که گوگل قصد جایگزینی فاکتورهای دیگری را به جای پیج رنک داشت از جمله:

دامین آتوریتی (Authority): مقداری ما بین 0 تا 100 است که هرچه به 100 نزدیک باشد، دامنه موردن ظر قدرت و ارزش بیشتری دارد و همیشه عدد آن بیشتر از پیج ارتورپتی است. معمولا در بین وب سایت‌های  برتر ایرانی این عدد بالای 70 است. چنانچه کمتر از 40 باشد وب سایت شما از ارزش کمتری برخوردار است.

بک لینک‌ها: یکی دیگه از فاکتورهای مهم در انتخاب دامنه‌های قدیمی و با سابقه، تعداد و کیفیت بک لینک‌های آن دامنه است:

از آدرس https://www.alexa.com/siteinfo می‌توانید تعداد بک لینک‌های دامنه مورد نظر خود را ببینید. با مراجعه به سایت الکسا و پس از وارد کردن آدرس دامنه مورد نظر، در صورتی‌که سایت دارای پایگاه داده باشد و یا تا چند ماه قبل فعال بوده باشد، در آخر صفحه تعداد بک لینک‌های وب سایت قابل مشاهده است.

تاریخچه دامنه در سئو url

 

می‌توانید با سرچ کلمه link و وارد کردن دامنه خود در روبروی آن، بک لینک‌های دامنه را در گوگل مشاهده کنید. می‌توانید با وارد شدن به آدرس Moz.com نیز از این ابزار استفاده کنید. اگر مایل بودید دامنه‌های قدیمی و سابقه‌دار که قبلا ثبت بوده‌اند، به تازگی آزاد شده‌اند و امکان ثبت آن‌ها وجود دارد را بینید؛ به آدرس Nic.ir مراجعه کنید و در هر روز لیست 500 دامنه ملی تازه آزاد شده را مشاهده و در صورت تمایل آن‌ها را ثبت نمایید. 

لینک های دامنه گوگل

 

اگر خواستید دامنه‌های با کیفیت (دارای بک لینک‌های بالا و پیج آتوریتی) بین المللی و ملی که در حال حاضر ثبت شده‌اند را مشاهده کنید و پس از بررسی‌های دقیق و آماری که مالکان ارائه داده‌اند، آن‌ها را با قیمتی پایین و ارزان خریداری نمایید به لینک http://rankdar.dom ainsara.ir مراجعه نمایید.

 

عدم استفاده از حروف مخفف در دامنه

اگر از شما بخواهم که مناسب‌ترین دامنه را از بین دامنه‌های زیر  برای یک مجله خبری انتخاب کنید، کدام یک را انتخاب می‌کنید:

Iranmag.ir
iranMagazine.ir

بهتر است دامنه دوم را به ثبت برسانیم زیرا با توجه به موضوع سایت ما که مجله است، Magazine  کلمه کلیدی ما به معنای مجله است. مخفف آن Mag  از دیدگاه سئو کار عاقلانه ای نیست. گوگل حروف مخخف را در دامنه شناسایی نمی‌کند، پس استفاده کردن و نکردن کلمه مخفف فرقی ندارد. در هر دو صورت امکان شناسایی دامنه شما از روی حروف مخفف وجود ندارد.

 

عدم استفاده از حروف فینگلیش در دامنه

اگر بخواهید یکی از دو دامنه زیر را برای یک وب سایت خبری ثبت کنید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

NEWS.COM
KHABAR.COM
تفاوت این دو دامنه در چیست؟

هر دو به معنی (خبر) می‌باشند ولی یکی به زبان انگلیسی و دیگری به زبان فارسی با حروف انگلیسی! گوگل قادر به خواندن حروف کلمات فارسی با حروف انگلیسی یا همان فینگلیش نیست بنابراین استفاده از آن اثری بر سئو سایت نمی‌گذارد. پس دامنه اولی یعنی NEWS.COM بهترین انتخاب است.

 

تاثیر استفاده کلمه کلیدی به تنهایی در دامنه

اگر بخواهید وب سایتتان در سرچ کلمه دانلود جایگاه لینک اول را داشته باشید استفاده از دامنه DOWNLOAD.COM به مراتب بهتر از استفاده نام‌های دیگر در کنار کلمه کلیدی است. چنانچه بخواهید در سرچ کلمه دانلود آهنگ به این جایگاه برسید، دامنه DOWNLOAD MUSIC.COM مناسب‌تر می‌باشد. حال سوال من از شما این است که در سرچ کلمه دانلود آهنگ جدید کدام دامنه مناسب‌تر است؟

DOWNLOAD MUSIC.COM
DOWNLOAD NEW MUSIC.COM
RADIO JAVAN.COM

البته که دامنه دوم یعنی DOWNLOAD NEW MUSIC.COM بهتر از دو دامنه دیگر است. همان‌طور که بیان شد، دارا بودن خود کلمه کلیدی در دامنه تاثیر بیشتری از سایر دامنه‌ها دارد. اما گزینه سومی هم با نام رادیو جوان وجود دارد که برندی شناخته شده در بین سایت‌های موزیک است.

بحث ما در این جا بر سر کلمه کلیدی در دامنه بود و کاری به برندینگ و معروف بودن سایت در بین جستجوگران نداریم. در بخش‌های بعدی درباره برند بودن سایت و تاثیر آن بیش‌تر صحبت خواهیم کرد. به طور کلی کاربران بر روی لینک‌هایی کلیک می‌کنند که از قبل با آن آشنایی دارند و نتیجه خوبی از استفاده آن کسب کرده‌اند. گوگل این موضوع را به راحتی درک خواهد کرد و امتیاز مثبتی به اینگونه سایت‌ها داده خواهد شد.

 

 املاء صحیح دامنه

برخی اوقات پیش آمده است که عدم آشنایی مدیر سایت با زبان انگلیسی، باعث اشتباه املایی در نام دامنه شده است. این اشتباهات موجب می‌شود که موتورهای جست‌وجو قادر به خواندن این کلمات و جملات نباشند.

MAGAZINE.COM VS MAGAZIN.COM

مشاهده می‌کنید که دامنه دومی به اشتباه یک حرف را جا انداخته است. در دامنه ACADEMY-IRAN .IR  هدف راه‌اندازی سایتی برای آموزشگاه با برند "آموزشگاه ایران" بوده است. جمله‌بندی صحیح IRAN ACADEMY  می‌باشد که رعایت نشده است.
 
تذکر: توصیه می‌شود کلمه کلیدی را در ابتدای دامنه به کار ببرید، مانند : DOWNLOAD IRAN.COM به جای IRAN DOWNLOAD.COM.

 

 عدم تکرار کلمات کلیدی در دامنه

تکرار یک کلمه در دامنه تاثیر منفی دارد. به مثال زیر توجه فرمایید:

FILM-FILM.COM
MUSICMUSIC.COM
SHOPSHOP.COM
دامنه‌های بالا یک کلمه را دو بار به کار برده‌اند و این امر نه تنها امتیاز مثبتی به حساب نمی‌آید بلکه مضر هم هست.

 

3. عدم استفاده از خط فاصله در دامنه (DASH)

فرض کنید می‌خواهید یک دامنه برای وب سایت خبری با نام "باشگاه خبرنگاران جوان" ثبت کنید، کدام یک از دامنه‌های زیر را خریداری می‌کنید:

youngJournalNews.com
Young-Journal-News.com

 شاید فکر کنید که دامنه اول بسیار شلوغ و ناخوانا است به طوری که موتورهای جستجو امکان تشخیص و خواندن آن را ندارند؛ ممکن است بخواهید دامنه خود را به شکل دوم ثبت کنید تا بازدیدکنندگان و موتورهای جست‌وجو آن را بهتر تشخیص دهند. اما اینطور نیست!
موتورهای جست‌وجو از جمله گوگل قابلیت خواندن و تشخیص کلمات مخلوط و به هم چسبیده را دارند. در مورد بازدیدکنندگان هم نگران نباشید؛ به هر حال اگه بخواهند از سایت استفاده کنند باید آدرس را حفظ کنند و یا اسم سایت را در گوگل سرچ کنند.
 

بر خلاف تصورات سئو کاران همیشه هم این امر صحت ندارد و موتور جستجو دچار مشکل خواهد شد. به طور مثال کلمه «بازی» را در نظر بگیرید. اکثر افراد فکر می‌کنند بازی به انگلیسی به شکل GAME نوشته می‌شود اما گوگل گیم را به شکل زیر قبول دارد GAMES.

حال کلمه "بازی" را در گوگل سرچ کنید. مشاهده خواهید کرد که وب سایت‌های زیادی که دامنه آن‌ها شامل کلمه GAME است وجود دارد اما گوگل آن‌ها را قبول ندارد! (نحوه اطلاع از خوانده شدن کلمه کلیدی توسط گوگل این است که بعد سرچ شدن یک کلمه، در صورت وجود کلمه کلیدی در آدرس وب سایت، کلمه کلیدی موجود در وب سایت را پر رنگ و با فونت bold به نماش می‌گذارد.)

پس گوگل به اشتباه وبسایتی را با فونت BOLD  به نمایش میگذارد که به  شکل روبرو کلمه گیم را به کار بود باشد GAMES. در صفحه نمایش داده شده یکی از وب سایت‌ها نامش GAME SKY است و گوگل حرف S که مربوط به کلمه SKY است را جزو کلمه گیم به حساب می‌آورد GAMES KY؛ در نتیجه آن را به عنوان سایتی که دارای کلمه کلیدی است، اشتباه به نمایش می‌گذارد.

 

پسوند مناسب

پسوند های مناسب سایت

نمونه پسوند های کشور های مختلف

 

کدام پسوند بهتر است؟

شاید تا به حال شاید زیاد شنیده باشید یا برایتان جا افتاده باشد که فلان دامنه بهتر از بقیه دامنه‌ها است. حال سوال پیش می‌آید که آیا واقعا پسوند بر روی سئو تاثیرگذار است؟ اجازه دهید با یک مثال توضیح دهم. فرض کنید شما به دنبال خرید "گوشی آیفون" هستید و در گوگل این کلمه را سرچ می‌کنید. آیا تا به حال به پسوند وب سایت موردنظر خود نگاه کرده‌اید؟ پس از جستجو گوگل به شما دو جست‌وجو نشان می‌دهد:

IPHONE.COM VS IPHONE.MUSIC

فردی که به دنبال خرید آیفون است و از کاربرد پسوندها با خبر هست، حتما می‌داند که پسوند دات‌کام مخصوص وب سایت‌های تجاری و پسوند دات‌ موزیک مخصوص سایت‌های موزیک است. به نظر شما بر روی کدام یک کلیک می‌کند؟ حال برعکس اگر به دنبال موزیک بود چطور؟

اگر مثبت و عاقلانه به این قضیه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم چنان‌چه موتورهای جست‌وجو تفاوتی میان پسوندها قائل نشوند، این خود جست‌وجوگر است که انتخاب می‌کند به سایت شما رجوع کند یا سایت دیگری. بهتر است در انتخاب پسوند سایت خود کمی بیش‌تر تامل کنیم چرا که با گسترش وب، روز به روز پسوندهای بیش‌تر وارد این عرصه می‌شوند. اگر قصد جذب بازدید کننده ثابت برای خود را دارید، بهتر است یکی از دامنه‌های جا افتاده در بین مردم را برای خود انتخاب نمایید یادآوری دامنه دات‌ کام به مراتب ساده‌تر از بخاطر سپردن دامنه‌های زیر است.

تفکر در انتخاب پسوند مناسب

 

خرید تمامی پسوند‌های دامنه

چنان‌ چه خواستید وب سایتی با آدرس دلخواه را ثبت کنید حتما پسوندهای دیگر موجود را نیز ثبت و خریداری کنید.

 • COM
 • NET
 • ORG
 • ...

خرید تمامی پسوند های دامنه

 

دلایل این امر:
          1) با توجه به قوانینی که در کشور ما وجود دارد و مدتی ارگان ساماندهی، حساسیتی نسبت به سایت‌های دانلودی از جمله دانلود آهنگ، فیلم و غیره نشان می‌داد؛ این وب سایت‌ها در صورتی‌ که از دامنه‌های بین‌المللی استفاده می‌کردند، موظف بودند تا سایت خود را به دامنه ملی انتقال دهند در غیر این صورت فیلتر می‌شدند.
          2) به دلیل تحریم بودن ایران، وب سایت‌ها با دامنه ملی (دات آی آر) امکان استفاده از تبلیغات گوگل را ندارند؛ پس اگر شما این دامنه را داشته باشید نمی‌توانید از تبلیغات درگوگل استفاده کنید.
          3) جلوگیری از کپی رایت. معمولا وقتی وب سایتی به پیشرفت چشمگیری برسد بقیه افراد سعی می‌کنند دامنه ‌ای شبیه به وب سایت مورد نظر با دیگر پسوندها را ثبت کنند. در سال‌های اخیر مشاهده شده است که دامنه‌های سایت‌های معروف را با پسوندهای متفاوت با قیمت میلیونی به فروش رسانده‌اند.
          4) در تبلیغات تلویزیونی و رسانه ‌ای ایران، افراد تنها مجوز معرفی سایت خود با دامنه ملی را دارند.

 

فایل ها و فولدرها

عمق: به تعداد فولدرهای یک دامنه عمق می‌گویند:

HOME>BLOG>LEARN      

عمق دو سطحی

 HTTP://www.DOMAIN.COM/BLOG/LEARN.HTML
 

حتما در فولدرها ازکلمات کلیدی استفاده کنید. در مثال بالا اگر بخواهیم در بخش وبلاگ سایت در مورد آموزش‌هایی که در سایت ارائه می‌دهیم مطلب انتشار دهیم، بهتر است از کلمات کلیدی استفاده کنیم. در مدیریت محتوای وردپرس این بخش با نوشتن عنوان مطلب به طور خودکار تنظیم می‌شود. استفاده از اعداد به جای حروف در دامنه، مخصوصا در مدیریت محتوای وردپرس و وبلاگ‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. چنانچه این مورد را تا به حال درنظر نگرفته‌اید به تنظیمات ورپرس مراجعه نمایید و تغییرات لازم را انجام دهید.

تعداد مناسب عمق سایت: حداکثر 2 یا 3 عمق برای هر مطلب در نظر بگیرید. در غیر این‌صورت با وجود عمق بیشتر صفحات دیرتر درگوگل ایندکس می‌شوند؛ هم‌چنین کاربر برای دسترسی به محتوای مورد نظر خسته و دچار سردرگمی خواهد شد. نقد و بررسی تعدادی از آدرس‌های اینترنتی ایرانی امتیازات مثبت با رنگ سبز و امتیازات منفی با رنگ قرمز مشخص شده است.

 بررسی تعدادی از آدرس‌های اینترنتی ایرانی

امتیازات ما بین 0 تا 7 می‌باشد و امتیازات بالاتر به معنای دامنه بهتر است. شما به وب سایت خودتان چه امتیازی می‌دهید؟

1 1 نظر

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.